KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Zastavení č. 5 — Pláňava [ Informační tabule ]

Zastavení č. 5 — Pláňava
(440 m n. m.)

Podél lesní cesty od minulého zastavení jsme minuli několik dalších pomníků. Bustu Aloise Jiráska vytvořenou akademickým sochařem Janem Štursou r. 1921. Pomník byl odhalen 6. srpna 1922 při otevírání Národního sadu. Plaketa Jana Čapka od Julia Pelikána, umístěná na stěně Jurova kamene, byla odhalená Moravskosokolskou župou svému zakladateli a legionáři Janu Čapkovi v r. 1928. Památník Jana Žižky z Trocnova byl odhalen v r. 1924 (k 500 let od jeho úmrtí). Emil Hlavica mu dal podobu bronzového kalichu. Památník T.G. Masaryka je dílem akademického sochaře Jana Štursy, byl odhalen 6. srpna 1922 rovněž při otevírání Národního sadu.

Pláňavou nazýváme úpatí Kotouče rozdělené Kobylím potokem, který vytéká ze studánky Míru. Kdysi jeho silný proud vymlel hluboké údolí, jímž vedla původní cesta na kotoučské hradiště. Tak podobně, jak vypadá Pláňava dnes, vypadala v době, kdy jí r. 1660 procházel páter Matěj Tanner a následovně popsal v knížce Hora Olivetská: "Z té strany, která patří k Štramberku, tj. k půlnoci a vejchodu, všecka jest vysokým stromovím a krásným lesem, ano, i zahradním štěpovím při oupati obrostlá".

Ód zastavení můžeme se vydat (a vrátit se) ke Studánce míru odbočující lesní pěšinou, vedoucí mírně do kopečka úžlabinou v lese. Studánka míru byla kdysi významným pramenem a zdrojem pitné vody pro obyvatele na hradišti. Při něm bylo archeologickým průzkumem objeveno osídlení z přelomu 13. — 14. st. Po obou stranách studánky se nacházela obydlí částečné pod úrovní terénu zvaná zemnice. Studánka a její okolí byly v minulosti místem častých vycházek občanů města a svým příjemným prostředím lákala k odpočinku.

Lesní porosty v oblasti Kotouče byly v minulosti ovlivněny lidskou činností. Při hospodářských zásazích v posledních 100 letech byla v části lesa na Kotouči pozměněna přirozená skladba dřevin dosadbou smrku ztepilého, borovice černé či modřínu opadavého. Zbylá část lesa si však zachovala svůj přírodě blízký ráz. Listnaté lesy svahových porostů převažujících dubohabřin střídají na kamenitém reliéfu místa suťových lesů dubojavořin. Blízkým vztahem k lužnímu lesu se vyznačuje zvláštní typ suťového lesa na severozápadních svazích Kotouče, v němž mj. roste kerblík lesklý, pšeníčko rozkladité, árón karpatský, česnek medvědí, pryskyřník kosmatý a silně ohrožený druh drnavec lékařský s ojedinělým výskytem na severovýchodní Moravě. V nivě potůčku pod Studánkou míru jsou vyvinuty maloplošné údolní luhy s vlhkomilnými druhy, např. rozrazilem horským či řeřišnicí hořkou. Z početných lesních druhů je zde zastoupena řada orchidejí, zvláště vzácný kruštík drobnolistý, okrotice bílá, hlistník hnízdák, bradáček vejčitý a při úpatí u okraje lesa a přilehlých luk po pravé straně stezky vstavač mužský. Každoročně realizovaná biotechnická opatření v lesních porostech i okrajových lukách a svazích přispívají tomuto záměru postupné změny přirozené skladby dřevin a rozšíření biotopu cenných botanických druhů.

Nejen běžný sběratel našich chutných hřibovitých hub, ale i mykolog-odborník, který není jen konzumentem, si přijde na své. Na vlhčích místech v zachovalých porostech lesa roste vzácná nepoživatelná bedla Bucknallova, prudce jedovatá vlákníce začervenalá, po přezrálých hruškách páchnoucí vlákníce Bougardova a nejedlá čirůvka černošupinatá. Vzácně zde můžeme nalézt i drobnou parazitic-kou houbu napadající střevlíky housenici střevlíkovou.

Zdejší přírodě blízké lesy s četnými skalními útvary umožňují hnízdění mnohým druhům lesních ptáků, jako je např. krahujec obecný, lejsek šedý, krkavec velký, výr velký, datel černý, strakapoud velký či malý nebo holub doupňák.

Stezkou projdeme k následujícímu zastavení stezky na Horní Baště okolo domků Pláňavy, Dolní ulice a přes hlavní komunikaci do Nového Jičína. Všimněme si několika zachovalých a rekonstruovaných roubených domků při cestě. Můžeme též využít k občerstvení stylové restaurace hotelu Roubenka, který vznikl na místě jedné z posledních selských usedlostí, tzv. Matýskovic.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Stramberk.cz

Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 132, 28.01.2004 v 15:45 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba