KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Z Mikulášovic do Hinterhermsdorfu

Mikulášovice

Město Mikulášovice táhnoucí se 7 km údolím Mikulášovického potoka se nachází ve Šluknovském výběžku 14 km západně od Rumburka a je málo známým východiskem do Českosaského Švýcarska od severu, přes hřeben Tanečnice a hranici se Saskem na rozhledové louky kolem Hinterhermsdorfu, k pískovcovým skalním útvarům v údolí Křinice a jím přes několik pěších přechodů opět na českou stranu - Kyjovským údolím do Krásné Lípy nebo přes Zadní Jetřichovice na Tokáň a do Jetřichovic nebo roklemi a doly směr Mezní Louka a Vysoká Lípa.

První osidlování území dnešních Mikulášovic začalo již 10. až 11. století, kdy se stalo součástí Marky míšeňské. K českému státu připadlo roku 1076 za krále Vratislava.
Postupně se stávaly Mikulášovice průmyslovou obcí a na sklonku 18. století již zde žilo téměř 4000 obyvatel. Vznik nožířského průmyslu se datuje do tohoto období. Velký rozvoj průmyslu začal v 19. století a byl završen v roce 1916, kdy byly Mikulášovice se sedmi tisíci obyvateli povýšeny na město, jako druhá největší obec tehdejšího Rakousko - Uherska.

Po odsunu německého obyvatelstva došlo k mnohaletému úpadku obce, která už nikdy nebyla osídlena v předválečném měřítku. V současnosti jsou ve městě tři známé podniky - Mikov - výrobce nožů, Stap - výrobce stuh a firma Lemfeld a syn v.o.s., která pokračuje v rodinné tradici textilní výroby založené na přelomu 19. a 20. století. Zdaleka ovšem není dosažen původní počet továren.

Nově se rozvíjí i turistický ruch. Dominantou města je v její střední části na kopci situovaný kostel sv. Mikuláše z roku 1555. Taková poloha je charakteristická i pro jiné obce Šluknovska /Chřibská, Krásná Lípa/. Proti kostelu ještě stojí budova bývalé hvězdárny, postavené tehdejším lékárníkem Adolfem Krausem, jehož osobním koníčkem byla záliba v astronomii a byl mimo jiné členem Světové astronomické společnosti. V šedesátých letech minulého století bylo potvrzeno, že amatérská činnost mikulášovického astronoma přinesla již ve své době mimořádné výsledky. U žel. zast. Mikulášovice - střed. najdeme památník obětem 1. světové války a při silnici na Brtníky je po pravé straně v krásné horské poloze nově opravená barokní kaple Nejsvatější Trojice z roku 1741.


V katastru Mikulášovic stojí nejsevernější rozhledna celých Čech - Tanečnice. Původně stála na vrcholu 597 m.n.m. už ve 30. letech 19 století dřevěná vyměřovací věž, která byla poničena bouří a proto byla vystavěna rozhledna zděná, v roce 1905 předaná slavnostně do užívaní veřejnosti. Po zpevnění ocelovými pásy slouží návštěvníkům dodnes a z rozhledny vysoké 26 metrů je překrásný kruhový rozhled do Německa i na českou stranu, za pěkného počasí uvidíte i Krkonoše. Jde o jeden z nejlepších vyhlídkových bodů v oblasti - skalní území celého Českosaského Švýcarska i se stolovými horami přehlédneme jako na dlani, obzor je lemován Krušnohořím, Středohořím, Lužickými a Jizerskými horami a Krkonošemi. Věž je otevřena dlouho do večerních hodin, v souvislosti s provozem sousední restaurace.


Do Mikulášovic je spojení lokální dráhou z Rumburka přes Panský a Brtníky, nejlepší východiště k výletům je ze zastávky Mikulášovice střed.


Po žluté značce je po tzv. Staré Mikulášovické cestě /Alte Nixdorfer Strasse/ vzdálena asi 1 hodinu cesty rozhledna na saském Weifbergu a další půlhodinu letovisko Hinterhermsdorf nabízející možnosti dalších tras do skal.
Další přechody jsou v blízkosti vrcholu Tanečnice - směr Sebnitz a směr Hertigswalde.


Hinterhermsdorf

Horská obec byla založena ve 13. století a nachází se 18 km východně od Bad Schandau, sídla Národního parku Saské Švýcarsko. Její poloha v malebné části tzv. Zadního Saského Švýcarska, na náhorních loukách poskytujících daleké výhledy je přímo ideálním výchozím bodem turistických tras pro pěší i cyklisty (pěší přechody Weifberg -Mikulášovice, Hinterhermsdorf - Zadní Doubice, H. - Zadní Jetřichovice, ) s možností přechodu do Čech.

Dějiny Hinterhermsdorfu jsou spojené s naším územím, nejen říčkou Křinicí, vzdálené asi 3 km, ale na svou dobu i kuriozitou, kdy z dříve obývané Zadní Doubice chodívaly děti v zimě pravidelně do hinterhermsdorfské školy.

Obec je známa velkým množstvím zajímavých a perfektně udržovaných staveb lidové architektury, podstávkových domů, půvab- ným náměstíčkem a nejstarším zachovaným domem Saského Švýcarska z roku 1670. Najdete zde taktéž místní muzeum s expozicí interiéru podstavcového domu a života v něm ve 20. století, vstup je bezplatný.

Hinterhermsdorf je výchozím bodem k soutěsce v Obere Schleuse , vzdálené asi 3 km, kde návštěvníky čeká jízda na pramičkách soutěskou říčky Křinice. Soutěska sloužila již od roku 1580 jako zdrž pro plavení vytěženého dřeva. Postupné snižování těžby dřeva s sebou přineslo možnost využití této divoké romantické soutěsky k jízdám na pramičkách.Ty se provozují od konce 19. století od začátku dubna do konce října doposud. Roku 1964 bylo plavení dřeva ukončeno a od tohoto roku slouží výhradně pro turistické účely. Soutěska tvoří historickou hranici mezi Saskem a Čechami.

Od roku 2001 mohou milovníci rozhleden navštívit v katastru obce nově otevřenou ocelovou rozhlednu na zalesněném Weifbergu ve výši 478 m, odkud je nádherný kruhový výhled na Saské Švýcarsko, především do oblasti skal Schrammsteine , na V. Winterberg a stolové hory /Lilienstein/, do Českého Švýcarska /lesnaté doly kolem Křinice, Růžák, Vlčí hora/, na kužely Lužických hor /Studenec, Jedlová, Luž/ i na Středohoří, Jizerské hory a Krkonoše.


Tipy na výlet:

Mikulášovice - Weifberg - údolí Bílého potoka /Weissbachtal/ - Niedermühle - Obere Schleuse - Hermannseck - Wettinplatz - Hinterhermsdorf - Mikulášovice

Trasa překročí hřebeny Lužické vrchoviny, aby od rozhledny na Weifbergu /popis viz výše/ sestoupila do lesů a nejprve po žluté údolím hraničního Bílého potoka, stále po saské straně, později po červené kolem romantické budovy bývalého mlýna Niedermühle v údolí Křinice dospěla k nádrži Obere Schleuse /Horní splav/, nádherné partii Českosaského Švýcarska, podobné soutěskám Kamenice ve Hřensku, ovšem méně navštěvované, kde se nabízí plavba na pramicích s německým převozníkem. Po zhruba 20 minutách jízdy mezi skalami vystoupíme a stezce ve skalách vystoupíme na vyhlídku Hermannseck s chatkou /vysoko nad Křinicí, pohled na rokle na české straně/, a dále lesy pohodlně na rozcestí Wettinplatz a lesem dále do Hinterhermsdorfu. Projdeme celou obcí a stoupáme zpět pod Weifberg a známou cestou zpět do Mikulášovic.


Dolní Mikulášovice - Tanečnice - Tomášov - Wachberg - Weifberg -
Mikulášovice


Z dolního nádraží v Mikulášovicích /dobré spojení od Rumburka tratí přes Šluknov i tratí přes Panský a Brtníky/ se vydáme po modře značené cestě na nejseverněji postavenou rozhlednu v Čechách, Tanečnici, v krásné horské poloze. Dále mírně dolů lesy až na starou obchodní silnici spojující Mikulášovice se Saskem. Po ní přes malou ves Tomášov a dále stále lesem přes pěší přechod na saskou stranu. Ještě před příchodem do Hertigswalde najdeme německou modrou značku, která vede vysoko nad rázovitým Saupsdorfem /podstávkové domy/ k restauraci na Wachbergu, odkud je panoramatický pohled na skály Saského Švýcarska. Oblíbený cíl se dříve nazýval i Švýcarská koruna /Schweizerkrone/. Nyní vyhlídka poněkud zarůstá. Dále po značených cestách lesem v blízkosti hranice k rozhledně na Weifbergu /viz předchozí výlet/ a po vychutnání zážitku z krásného kruhového rozhledu se vydáme zpět k hranici a po žluté značce přes hřeben do střední části Mikulášovic.

Mikulášovice - Tanečnice - Grenzbaude - Sebnitz - Dolní Poustevna

Ze střední části Mikulášovic vyjdeme starou obchodní silnicí směr Tomášov. Modrá značka odbočí v lese vpravo k rozhledně na Tanečnici a po odpočinku sestoupíme po žluté přes hranici na saskou stranu, kolem vyhlídkové restaurace Grenzbaude /pohled na město Sebnitz a vrch Unger s rozhlednou/ sestoupíme do Sebnitz, města založeného již ve 13. století. Město je známo výrobou umělých květin. V blízkosti pěkného náměstí je možné navštívit ve starém hrázděném domě unikátní expozici Afrikahaus založenou v roce 2000 a vlastivědné muzeum. Z náměstí jdeme zástavbou k severu kolem bylinných lázní Dr. Petzolda /skvělý turistický cíl s koupalištěm, teplým bazénem, velkou saunou a mnoha koupelemi vč. rašelinných zábalů. Po přestupu státní hranice na automobilovém hraničním přechodu v Dolní Poustevně dojdeme k nepříliš vzdálené obrovské budově místního nádraží, odkud vyjíždějí vlaky na Rumburk. Obnova vlakového spojení směr Sebnitz - Bad Schandau je plánována do r. 2010.


Možnosti výletů z Hinterhermsdorfu / necelou 1,5 hod. vzdáleného z Mikulášovic přes Weifberg/

Přes vyhlídku Taubenstein k Niedermühle a přes Zadní Doubici Kyjovským údolím do Krásné Lípy nebo Brtníků - nádherný přechod ze skal podél Křinice až na úpatí Lužických hor.

Přes vyhlídku Königsplatz k jezírku Obere Schleuse, soutěskou Křinice do bývalých Zadních Jetřichovic a po České cestě do Vysoké Lípy, Jetřichovic nebo na Mezní Louku:
Trasa vede nejkrásnějšími partiemi Zadního Saského a Českého Švýcarska, z vyhlídky Königsplatz výhled přes moře lesů a skal k Lužickým horám, v soutěsce Křinice obrovité smrky, nejstarší v oblasti.

Další informace:
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko,
Informační centrum Krásná Lípa
Křinické náměstí 5
407 46 Krásná Lípa
Tel.: + 420 412 383 413
Fax.: + 420 412 383 467
E-mail: informace@ceskesvycarsko.cz
Www: www.ceskesvycarsko.cz

LOKALIZACE


Typ záznamu: Výlet
AKTUALIZACE: Barbora Laštůvková (České Švýcarsko o.p.s.) org. 2, 19.05.2006 v 09:59 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba