KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Přírodní památka Bralová [ Природный памятник ]

Základní údaje: Přírodní památka se nachází na výslunné keřnaté stráni na mírném východním až jihovýchodním svahu o sklonu asi 10 stupňů se zbytkem pískovcového lomu. Leží asi 1,8 km jihozápadně od obce Střílky, v nadm. výšce 385 m, nedaleko silnice ze Střilek do Koryčan, k. ú. Střílky, parc. č. 1618, kultura keřnatá stráň. Výměra: 0,8491 ha.


Vyhlášení: Výnos Ministerstva školství a osvěty ČSR ze dne 7. 5. 1953. Důvod vyhlášení: keřnatá stráňka, stanoviště teplomilných druhů rostlin, nejsevernější lokalita hadího mordu nachového na Moravě.

Geologie, půdní poměry: PP Bralová je součástí Chřibů, patří proto ke karpatskému flyšovému pásmu (magurský flyš). Geologicky je území tvořeno pískovci a jílovitými břidlicemi. Tvářnost přírodní památky je zčásti dána činností člověka, neboť leží svou částí na místě bývalého malého pískovcového lomu. Půdně spadá území do pásma nížinných podzolů, dosti chudého na vodu.

Botanika: Hlavním důvodem ochrany je zachování společenstev xerothermních druhů rostlin. Na severní hranici svého rozšíření zde roste hadí mord nachový (Scorzonera purpurea), jeho populace však není příliš početná, čítá několik málo desítek rostlin. Na lokalitě dominují v bylinném patru další xerotermní druhy rostlin: modřenec chocholatý (Muscari comosum), vítod větší (Polygala major), pipla osmahlá (Nonea pulla), rozrazil klasnatý (Veronica spicata), škarda smrdutá (Crepis foetida), rukevník východní (Bunias orientalis), vrabečnice úpolní (Thymelaca passerina). Na suti v bývalém lomu roste užanka lékařská (Cynoglossum officinale), na chrpě čekánku cizopasí záraza větší (Orobanche major), Ze vstavačovitých se zde po určitou dobu vyskytoval vzácný rudohlávek jehlancovitý (Anacamptis pyramidalis). Od roku 1988 zde nezjištěn (nejbližší poulace se nacházejí až v Bílých Karpatech v okolí Radějova). Dále zde rostou dožívající třešně, z prostoru lomu se rozšiřuje akát. V bohatém keřovém patru převažují ptačí zob, slivoň trnka, ostružiník ježiník, brslen evropský, růže šípková.

Zoologie: Na počátku 60. let byl prováděn entomologický průzkum, při kterém byl prokázán výskyt několika vzácných druhů brouků, vázaných na xerotermní travinná společenstva, hlavně z čeledi střevlíkovitých. Po entomologicé stránce je to velmi dobrá stepní lokalita jak v kvalitě, tak i kvantitě zjištěného hmyzu. 30% všech brouků tvoří čeleď střevlíků s typickým stepním střevlíkem a vzácnějším druhem Olistopholus cambrisculus a vzácnějším střevlíkem Nothiophilus rufipes. 60% brouků tvoří drabčíci, 5% nosatci. Byl zde nalezen vzácný práchnivec Choleva pascoviensis z čeledi hrobaříků. Jiný zoologický průzkum nebyl prováděn.

Hospodářské využívání, management: V miulosti byl na části území malý pískovcový lom, na stráni byl extenzivní sad s třešněmi. Území je ohrožováno hlavně dvěma negativními vlivy, které představují největší nebezpečí pro rezervaci: splachy z okolních zemědělsky obdělávaných pozemků a šířením akátu. Celá rezervace je v rámci plánu péče pravidelně ručně kosena (travní společenstva v srpnu) a jsou odstraňovány náletové dřeviny jako akát, bez černý (naposledy v r. 1999) aj. Akáty je třeba pravidelně odstraňovat z celého území (zmlazující akát seřezávat těsně u země na jaře a na podzim). Ovocné stromy jsou ponechány na dožití. Bez zásahu jsou ponechány také okrajové partie území, které slouží jako ochranný keřový pás.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 07.02.2003 v 08:36 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba